Naujienos
Visos naujienos

Kaip atsipalaiduoti, jei diena kupina įtampos ir streso?

Lapkričio 29, 2016

Šiandien viskas tarsi tarnauja skubančiam žmogui. Prekybos centrai, greitas maistas, kava ir pietūs išsinešti… Visa pramonė orientuota į tai, kad žmogus ir toliau lėktų, bėgtų ir nesustotų. Būti nuolat „užsivedusiam“, vienu metu tvarkyti daugybę reikalų, neturėti laiko šeimai, draugams, gyventi apimtam streso yra normalu, madinga ir netgi siektina. Tačiau medikai įspėja – toks gyvenimo būdas negali neatsiliepti sveikatai. Nuolatinis nuovargis, nervinis išsekimas, dirglumas, neramumas, nemiga – pirmieji požymiai, kurie turėtų priversti sustoti ir… keistis.

 

Norint įveikti stresą, reikia jį pažinti

Kiekvieną žmogų stresas paveikia skirtingai, todėl ir norint susidoroti su juo kiekvienam mūsų reikalinga skirtinga strategija. Svarbu pažinti save, tada ir streso valdymas taps aiškesnis ir lengvesnis. Pirmas žingsnis – suprasti streso priežastis ir išnagrinėti situacijas, kurios jį sukelia. O tam reikia stabtelėti ir pagalvoti: kas sukuria stresą, įtampą? kas erzina, kas kelia baimę, neramina? kur, kokioje aplinkoje patiriami šie jausmai? Tik supratę streso priežastis, galėsime jį įveikti. Jei patiems to padaryti nesiseka, rekomenduojame kreiptis pagalbos į specialistus.

 

Greita pagalba nuo streso sau

Kas nutinka, jei laisvalaikio metu vis galvojame apie savo darbą, įsipareigojimus šeimai, neužbaigtas užduotis? Įsisukame į vadinamąją streso karuselę. Taigi antras žingsnis – išlipkime iš šios pavojingos karuselės. Kaip? Mokykimės atsipalaiduoti, atitrūkti nuo rūpesčių. Iš karto atsikratyti įkyrių minčių, kurios kaip bitės spiečiais zuja mūsų galvose, tikrai nepavyks. Tačiau reikia stengtis bent po truputį ilginti laiką, kai mūsų dėmesys sutelktas tik į relaksaciją.

Po ilgos dienos kiekvienas norime atsipalaiduoti ir pailsėti, to prašo mūsų kūnas ir protas. Pateikiame keletą autogeninių pratimų, kurie padės sumažinti nuovargį, nervingumą, padidins darbingumą, pagerins nuotaiką, atmintį, sugebėjimą susikaupti, išvaduos nuo baimių.

Pratimai, kurie padės atsipalaiduoti:

Rankų ir kojų sunkumo pratimas. Jo metu kartojame savitaigos formulę „mano dešinė ranka sunki“, „mano kairė ranka sunki“, „mano rankos sunkios“. Stengiamės susikoncentruoti į tam tikrą kūno dalį ir atsipalaiduojame savaime. Pratimo tikslas – atpalaiduoti raumenis. Tai svarbu, nes, atpalaidavę raumenis, nutraukiame iš jų į smegenis sklindančių varginančių nervinių impulsų srautą. Smegenys pailsi, jų funkcionalumas pagerėja.

Rankų ir kojų šilumos pratimas. Kartojame „mano dešinė ranka šilta“, „mano kairė ranka šilta“, „mano rankos šiltos“. Tikslas – dar gilesnis raumenų atpalaidavimas ir kraujagyslių išsiplėtimas.

Širdies pratimas. Kartojame „mano širdis plaka ramiai ir ritmingai“. Tikslas – širdies veiklos nuraminimas ir harmonizavimas.

Kvėpavimo pratimas. Kartojame „mano kvėpavimas gilus ir tolygus“. Tikslas – pasiekti gilų ir tolygų kvėpavimą.

Saulės rezginio pratimas. Kartojame „mano saulės rezginį užlieja šiluma“. Tikslas – gilus ir ramus diafragminis kvėpavimas, vidaus organų nervinės reguliacijos harmonizavimas, kraujagyslių išsiplėtimas.

Galvos pratimas. Kartojame „mano kakta maloniai vėsi, galva šviesi“. Tikslas – pasiekti gilų atsipalaidavimą, kartu išlaikant budrią sąmonę.

 

Stresas ir spalvų poveikis

Spalvos veikia mūsų psichiką, nuotaiką. Vienos jų gali sutelkti kovai arba erzinti, kitos – raminti, atpalaiduoti, įkvėpti. Todėl tai, kokios spalvos vyrauja namuose, irgi turi didelę reikšmę mūsų gerai savijautai ir galimybei atsipalaiduoti, atgauti jėgas. Žinoma, kad raudona spalva – tarsi aliarmo signalas, mygtukas, kuris skelbia pavojų, tačiau kartu ji suteikia aktyvumo, energijos, veikia tarsi stimuliatorius. Mėlyna spalva asocijuojasi su atsipalaidavimu, harmonija, pusiausvyra, tačiau kartu tai šalta spalva, todėl mėlyname kambaryje žmogus gali jaustis šalčiau negu geltoname, nors oro temperatūra juose bus vienoda. Geltona spalva – džiaugsmo, harmonijos ir linksmumo simbolis, ji veikia tarsi antidepresantas, sušildo, suteikia žvalumo, optimizmo. Oranžinė spalva sužadina apetitą, harmonizuoja santykius, todėl tinka bendroms erdvėms, pvz., svetainei. Taip pat ji suteikia energijos, todėl atsipalaidavimui netinka. Žalia spalva sukuria ramybės, harmonijos ir vaisingumo atmosferą. Rudi ar žemės tonai suteikia žvalumo. Taigi, rinkdamiesi kambarių apdailą, interjerą, pasidomėkite ir spalvų poveikiu. Juk namai – jūsų oazė.

 

Būtina streso įveikimo strategija

Nenorėdami tapti lėtinio streso įkaitais ir pasiryžę keisti gyvenimo įpročius, skirti laiko sau, poilsiui, šeimai, turime žinoti, kad to nepavyks padaryti per dieną ar savaitę. Specialistai sako, jog tam, kad nauji gyvenimo būdo principai prigytų, turi praeiti bent vieneri metai. Tik tada jie taps rutininiais, kasdieniniais įpročiais.

Todėl rekomenduojame sudaryti ilgalaikę streso valdymo strategiją ir taikyti ją kasdien. Jį turėtų apimti darbą, namus ir šeimą, poilsio planavimą. Darbe stresą galima mažinti momentinėmis priemonėmis – minėtu autotreningu. Taip pat rekomenduojame daryti pertraukas, per pietus būtinai išeiti iš ofiso, nesėdėti prie darbo stalo.

Jei norite pailsėti namuose, rekomenduojame išnaudoti ramybę. Tai reiškia išjungti mobiliųjų telefoną, televizorių, kitus pašalinius dirgiklius. Galima patogiai įsitaisyti krėsle, įjungti relaksacinę muziką ar paskaityti arba išbandyti kvėpavimo ar kitas atpalaiduojamąsias, meditacijos technikas. Nepraleiskite kiekvieno vakaro priešais televizorių. Jei nemėgstate sportuoti, pasirinkite kitą aktyvią veiklą – šokius, pasivaikščiojimą, kt. Atsipalaiduoti padės ir aromaterapija, masažas, vandens procedūros. Kurkite ramybės salas savo kasdienybėje. Jūs patys esate to šeimininkai.

 

Neurexan® – veiksmingas natūralus būdas stresui įveikti

Neurexan® yra natūralus preparatas, per trumpą laiką sumažinantis įprastus streso simptomus, tokius kaip nervingumas, nerimas ir nemiga. Dienos metu jausitės ramesni ir labiau atsipalaidavę, todėl naktį miegas bus kokybiškesnis.

Neurexan® – vaistas, susidedantis iš keturių homeopatiškai paruoštų komponentų, turinčių nervų sistemą bioreguliuojančių savybių. Jo sudėtyje yra raudonžiedė pasiflora (Passiflora incarnata), sėjamoji aviža (Avena sativa), arabinis kavamedis (Coffea arabica), cinko izovalerijonatas (Zincum isovalerianicum). Homeopatiškai paruošta raudonžiedė pasiflora slopina nerimą, baimę, sėjamoji aviža padeda sugrąžinti gerą miegą patyrus daug įspūdžių ar nervinę įtampą. Gerai žinoma, kad kava stimuliuoja, suteikia energijos. Homeopatiškai paruoštas arabinis kavamedis ramina, veikia kaip natūralus antidepresantas. Cinko izovalerijonatas yra svarbus fiziologiniam smegenų darbui, jis mažina nervingumą, dirglumą, gerina miegą. Taigi visi augalai pasižymi nemigą, nervinius sutrikimus, įkyrių minčių srautą, nervingumą mažinančiu poveikiu. Homeopatiškai paruoštas vaistas veikia švelniai, ne slopindamas, o suaktyvindamas, sužadindamas organizmo „vidinį“ gydytoją.

Gydytoja neurologė homeopatė Regina Jankauskienė. Tel. +370 68607848.

Straipsnyje naudota medžiaga iš svetainių www.neurexan.de, www.neuromedicina.lt.