Naujienos
Visos naujienos

Gero miego taisyklės

Gruodžio 17, 2015

Miego įtaka sveikatai neginčytina ir neabejotina. Juk kiekvienas žinome, kad po blogos miego nakties jaučiamės prislėgti, nedarbingi, kankina galvos skausmas, prasta nuotaika. Dažni prabudimai, intensyvus minčių srautas, neleidžiantis užmigti išvargina taip, kad ryte, užuot atsikėlę kupini jėgų ir pailsėję, jaučiamės pavargę, lyg visą naktį vagonus krovę.

 

Kodėl neišsimiegame?

Dienos kokybė priklauso nuo miego, o miegame dažnai prastai. Miego sutrikimai – nėra vien vyresnio amžiaus žmonių bėda. Nekokybiškų miegu gali skųstis ir jauni žmonės, ir vaikai.

Medikai pripažįsta, kad gana dažnai sutrikusio miego priežastimi tampa nerimas, intensyvus protinis darbas, įtampa, kuri nepalieka ir po darbo. Toks žmogus darbo reikalų nenustoja spręsti ir namie, o miegoti eina galvodamas apie darbinius klausimus, nebaigtas užduotis, problemas. Suprantama, kad jis miegos blogai. Gydytojai primena, kad miegas nėra skirtas problemoms spręsti, todėl apie jas, gulint lovoje, rekomenduojama negalvoti, juolab kad lovoje jų ir neišspręsite. Nemigą gali sukelti egzaminai, susijaudinimas, stresas. Miegą išbalansuoja ir netinkama žmogaus veikla vakare. Pvz., persivalgymas, intensyvus sportas, netvarkingas režimas, kai kasdien miegoti einama skirtingu laiku.

Miegui svarbus melatoninas – hormonas, kuris gaminasi smegenyse tamsos metu. Jeigu žmogus nepaiso noro miegoti ir nustumia miego pradžią, tokio elgesio pasekmė, kaip taisyklė, sunkumai užmiegant. Taip dažnai elgiasi jauni žmonės, kurie vakare ilgai užsisėdi prie kompiuterio ar iki paryčių ruošiasi egzaminams ir t.t. Taigi miego-budrumo ritmo išbalansavimas – dažna blogo miego priežastis.

Gero miego taisyklės

Įvertinus pagrindines miego sutrikimo priežastis, galima sudaryti ir pagrindines taisykles, kaip užtikrinti gerą miegą. Taigi norint saldžiai išsimiegoti rekomenduojama:

  1. Paisyti higienos taisyklių:
  • kad miegamasis būtų skirtas tik miegui, tai reiškia, kad jame nerekomenduojama kabinti televizoriaus, dirbti kompiuteriu ir pan.,
  • kad lova būtų patogi,
  • kad kambaryje būtų pakankamai šilumos ir drėgmės: manoma, kad 18 °C temperatūra ir 65 proc. oro drėgmė – tobulas miegui oro ir drėgmės santykis,
  • kad aplinkiniai garsai neerzintų, patariama juos užgožti maloniais (pvz., užsidėti ausines ir klausytis jūros ošimo arba panaudoti ausų kamštelius).
  1. Keltis ir eiti miegoti tuo pačiu metu.
  2. Jei negalite užmigti per 10-20 min, atsikelkite, pavaikščiokite, nueikite į kitą kambarį, užsiimkite kokia veikla, nusiraminkite.
  3. Nerekomenduojama eiti miegoti alkanam, tačiau ir prisivalgyti prieš miegą nėra sveika.
  4. Nerekomenduojama vakare intensyviai sportuoti, nes organizmui reikia laiko nurimti.
  5. Lengviau užmigti gali padėti maloni šilta vonia.
  6. Neužleiskite nemigos, nenumokite ranką į miego sutrikimus, ieškokite to priežasčių, kreipkitės į gydytojus.