Naujienos
Visos naujienos

Kiek miegoti, kad dieną jaustumėtės žvalūs ir energingi?

Gruodžio 17, 2015

Yra žmonių, kuriems pakanka kone keturių valandų miego, kad būtų geros nuotaikos, darbingi ir kupini jėgų. Yra žmonių, kurie pailsėję jaučiasi tik išmiegoję 9-10 val. Kodėl skiriasi miego poreikiai? Kaip sužinoti, kiek miego pakaks būtent Jums?

 

Mažiausia miega senoliai, daugiausia – kūdikiai

Medikai sutinka, kad yra žmonių, kuriems gali pakakti ir keturių valandų miego. Tačiau jų – mažuma. Paprastai gydytojai pritaria nuomonei, kad suaugusiam žmogui reikėtų miegoti apie 6-8 val. kasdien, kad miego trūkumas neatsilieptų sveikatai.

Daugiausiai miega kūdikiai – jie iki pusės metų išmiega apie 16 val. per parą. Vyresniems žmonėms miego reikia mažiau, ir šis poreikis susijęs ir su hormono melatonino, kuris gaminamas tamsoje, kiekiu. Kadangi, metams bėgant, melatonino išsiskiria mažiau, mažėja ir miego poreikis. Todėl senoliai miega mažai. Taigi miego trukmė ir jo fazės bei stadijos kinta metams bėgant dėl tam tikrų fiziologinių būklių. Tačiau skirtingas ir kiekvieno žmogaus miego poreikis.

Kaip sužinoti miego poreikį?

Kiekvieno žmogaus miego laikas nulemtas genetiškai. Yra trumpai ir ilgai miegančių žmonių, tačiau lėto miego trukmė (viena iš miego fazių) abiem atvejais būna vienoda. Nustatyta, kad ilgai miegantieji turi daugiau psichologinių ir socialinių rūpesčių.

Miego poreikį galima sužinoti. Tam išsiaiškinti užtruksite apie porą savaičių. Visų pirma, reikia atsispręsti dėl laiko, kada norėsite keltis ryte. Jis turėtų būti toks pat ir darbo dienomis, ir savaitgaliais. O vakare gulkitės į lovą tada, kai jaučiatės pavargęs ir norite miego. Neužsibūkite, neverskite savęs sėdėti iki vėlumos, nekovokite su noru miegoti. Jei laikysitės tokio režimo, smegenys prie jo prisitaikys ir parinks reikiamą miego trukmę, apie kurią praneš vakarais siųsdamos nuovargio signalus tada, kai organizmas bus pasiruošęs ilsėtis.

Tačiau, jeigu dieną pritrūkstate laiko ir norite jį atimti iš miego, tai irgi galima, nes miego ilgį galima keisti valingai pamažu jį trumpinant: pvz., po 30 min. kas dvi savaites. Taip net sutrumpinus miegą iki 6 val., jokių ryškių sveikatos pakitimų neatsiranda. Tačiau abejojama, ar nesusilpnėja atsparumas stresui, ar nesutrinka neuroimuninė pusiausvyra ir autonominių funkcijų reguliacija.

Norite efektyviai mąstyti ir dirbti – išsimiegokite

Dauguma žmonių dėl spartaus gyvenimo tempo, didelių krūvių, miega mažiau nei medikų vidutiniškai rekomenduojamos 8 val. Dažnai miegas būna nekokybiškas: vargina prabudimai, sunkumai užmiegant. Dažnus prabudimus naktį gali lemti daug priežasčių: stresas, pervargimas, įtampa, alergija maistui, ligos, kt. Labai dažna nemigos priežastis yra nerimas. Esant nerimui aktyvinama nervų sistema, skatinama adrenalino gamyba, todėl žmogus tampa žvalesnis ir naktį prabunda.