Naujienos
Visos naujienos

Miego stoka gali paskatinti nutukimo ar net diabeto išsivystymą?

Vasario 23, 2017

Sunkiai užmiegate, dažnai prabundate, o prabudę vėl negalite užmigti, nes „nepaleidžia“ dienos rūpesčiai? Dieną jaučiatės pavargęs, išsekęs, nervingas, nerimastingas – daugeliui pažįstama savijauta. Tačiau ar žinote, kad blogas miegas – tai ne tik nuovargis ir prasta psichikos sveikata, bet ir nereikalingi kilogramai, ir cukrinio diabeto grėsmė?

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie ryšį tarp miego sutrikimų ir nutukimo, metabolinio sindromo ir cukrinio diabeto.

 

Naujausi tyrimai negailestingi

Neramumas, nervingumas trukdo ir produktyviai dirbti dieną, ir lengvai užmigti vakare, ir ramiai išmiegoti naktį. Žmogus patenka tarsi į užburtą ratą, iš kurio negali ištrūkti: dėl nemigos atsikelia pavargęs, dieną būna nedarbingas, bet kokia smulkmena išveda jį iš kantrybės. Vakarop nervingumas ir neramumas didėja, dėl to jis blogiau užmiega, miego valandos trumpėja.

Taigi stresas neigiamai veikia miego kokybę. Tačiau mokslo įrodyta, kad nuolatinis emocinis stresas daro įtaką ir cukrinio diabeto išsivystymui, blogina jo kontrolę. Naujausių epidemiologinių tyrimų duomenimis, emocinis stresas, nerimas, pyktis ir blogas miegas didina tikimybę susirgti 2 tipo cukriniu diabetu. Pastarųjų metų tyrimai rodo neabejotiną ryšį tarp miego sutrikimų ir metabolinio sindromo, nutukimo bei cukrinio diabeto.

 

Nemiga skatina riebalų kaupimąsi?

Pasirodo, kad, taupydami miego sąskaita, verčiame savo organizmą kaupti nereikalingus kilogramus. Tai lemia ir sumažėjęs hormono leptino kiekis. Šis hormonas reguliuoja alkio ir sotumo jausmą: pavalgius, jo koncentracija kraujyje didėja, ir jaučiamės sotūs. Kai miego trūksta, leptino kiekis mažėja, todėl jaučiamės alkani. Kitas blogumas – kad miego trūkumas ne tik didina apetitą, bet ir priverčia valgyti daug kaloringesnį maistą, saldumynus. Tyrimų rezultatai parodė, kad dėl miego sutrikimų sulėtėjęs metabolinis aktyvumas lėmė, kad per metus tiriamųjų svoris padidėjo beveik 6 kg. JAV atliktų tyrimų rezultatai taip pat įrodė, kad tarp miego trūkumo ir nutukimo yra didžiulės sąsajos: mažiau nei 6 val. per parą miegantiems žmonėms nutukimo rizika yra 30 proc. didesnė negu miegantiems ilgiau.

Miego trūkumas turi įtakos ir cukraus kiekiui kraujyje. Tyrimų rezultatai rodo, kad net kelios nemigos naktys gali lemti padidėjusį cukraus kiekį kraujyje ir sutrikusią insulino apykaitą. Šis ryšys grindžiamas tuo, kad, trūkstant miego, organizmas sunaudoja mažiau kalorijų nei įprastai, sulėtėja kasos darbas. Bet juk neišsimiegojęs žmogus valgo daugiau! Išeitų, kad dėl miego stokos kalorijų suvalgome daugiau nei įprasta, o sunaudojame mažiau nei įprasta. Ir vėl įsisukama į užburtą ratą: blogas miegas verčia daugiau valgyti, tačiau kalorijos nesunaudojamos, dėl to vystosi nutukimas, kuris skatina atsparumą insulinui (kai žmogaus organizmas nepasisavina insulino) ir galiausiai cukrinio diabeto išsivystymą. Tai įrodo, kad nemiga gali sukelti diabetą, nors ir netiesiogiai. Tad, ilgindami miego trukmę, gerindami jo kokybę, galime užkirsti kelią tokioms gyvenimo būdo ligoms, kaip nutukimas, metabolinis sindromas, cukrinis diabetas.

 

Ką daryti?

Jeigu dažnai sunku užmigti, jei miegas nekokybiškas, reikėtų kuo greičiau, tik pastebėjus pirmuosius simptomus, imtis priemonių saldžiam miegui atgauti. Pradėti, kaip visada, reikėtų nuo nemedikamentinių priemonių: miego higienos, mitybos pokyčių, mankštos. Kartu rekomenduojama vartoti vaistinių preparatų, pvz., Neurexan®, kuris skirtas miego sutrikimams ir nervingumui lengvinti.

Neurexan® yra natūralus vaistinis preparatas, per trumpą laiką sumažinantis įprastus streso simptomus, tokius kaip nervingumas, nerimas ir nemiga. Dienos metu jausitės ramesni ir labiau atsipalaidavę, todėl naktį miegas bus kokybiškesnis.

Į vaistinio preparato sudėtį įeina keturios homeopatiškai paruoštos sudedamosios dalys: raudonžiedė pasiflora (Passiflora incarnata), sėjamoji aviža (Avena sativa), arabinis kavamedis (Coffea arabica), cinko izovalerijonatas (Zincum isovalerianicum). Homeopatiškai paruošta raudonžiedė pasiflora slopina nerimą, baimę, sėjamoji aviža padeda sugrąžinti gerą miegą patyrus daug įspūdžių ar nervinę įtampą. Gerai žinoma, kad kava stimuliuoja, suteikia energijos. Homeopatiškai paruoštas arabinis kavamedis ramina, veikia kaip natūralus antidepresantas. Cinko izovalerijonatas yra svarbus fiziologiniam smegenų darbui, jis mažina nervingumą, dirglumą, gerina miegą. Taigi visi augalai pasižymi nemigos, nervinių sutrikimų, įkyrių minčių srautą, nervingumą mažinančiu poveikiu. Vaistinis preparatas Neurexan® veikia švelniai, ne slopindamas, o suaktyvindamas, sužadindamas organizmo savireguliacijos procesus.

Naudota medžiaga: www.neurexan.de